Стратегічне планування — справа науки!

Тези на шпальтах комітетських слухань

«Хто цілить у дерево, у разі промаху може вразити лише грунт. Хто цілить у небо, може, принаймні, вразити дерево» (Японське прислів’я)

Як відомо, сутністю науки як інтелектуальної діяльності є збирання фактів, їх оновлення та систематизація, а також критичний аналіз. На підставі цього відбувається синтез нових знань, які дозволяють не лише опис природних та суспільних явищ, що спостерігаються, проте побудову причинно-наслідкових зв’язків і, як наслідок – прогнозування (Рис.).

 

Рис. Сутність процесу наукової діяльності.

Властива науці можливість прогнозувати вже декілька десятиліть використовується у практиці державного (або публічного) управління країн – світових лідерів технологічного та суспільного прогресу. А механізм формування сучасної державної політики у сфері науково-технологічної діяльності спирається на чітку структуру послідовних заходів: визначення цілей науково-технологічного розвитку як складової національної мети, вибір (розроблення) національної стратегії, побудова ієрархічної системи технологічних пріоритетів (напрямів розвитку національних досліджень і розробок).

Визначення і формування пріоритетів державної політики у сфері науково-технологічної діяльності є частиною неперервного процесу стратегічного планування і прогнозування державної політики в тих країнах, що вже користуються конкурентними перевагами економіки знань – Швеція, Сполучені Штати Америки, Фінляндія, Ірландія, Велика Британія, Канада, Франція, Німеччина, Японія та Нідерланди.

На національному чи місцевому парламентському рівні створені Комітети майбутнього (Фінляндія, Канада, Австралія, Велика Британія), які здійснюють державне управління проведенню наукових досліджень і розробок з визначення перспективних напрямів розвитку науки і технологій, їх методології, оцінюють рівень технологічного розвитку країни та його вплив на суспільство. Уряди цих країн приймають закони, виходячи із доцільності розвитку пріоритетних, перспективних саме для цих країн напрямів науки і технологій, а також захисту національного лідерства за якимось із провідних у світі технологічних напрямів.

Стратегічне планування науково-технологічного розвитку не є заздалегідь обмеженою державною функцією. Це – безперервний управлінський процес, що включає в себе моніторинг, прогнозування, та безпосередньо планування, і в якому беруть однаково участь всі верстви населення: вчені, управлінці, політики, бізнесмени, активний громадський загал.

Найбільш активна частина громадського загалу вже сьогодні користується перевагами інформаційно-комунікаційних технологій у вигляді мережі Інтернет. Чисельність світових користувачів Інтернет щороку збільшується на 150 млн.осіб, що майже учетверо перевищує населення України. Попри свою віртуальність, Інтернет виступає однією із реалій сучасного життя людей та є одним із чинників суспільного та соціально-економічного розвитку країн. Як особливий вид суспільного утворення, Інтернет мережа виступає самодостатньою, незалежною, та, як правило, технологічно освіченою спільнотою людей різних інтересів, які самостійно продукують нові ідеї, щоб згодом перетворити їх на суспільно доступні знання. Виходячи із тенденцій подальшого технологічного розвитку світової мережі, можна вважати, що саме в Інтернеті сьогодні переважно формується суспільна свідомість людей.

Тому, вважається доцільним створення в Україні сучасної системи стратегічного планування та прогнозування науково-технологічного розвитку, що має спиратись на можливості та переваги від використання

  • науки,
  • апробованих механізмів публічного управління технологічним розвитком,
  • легітимізації державної влади та управління через мережу Інтернет.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Plus

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscribe without commenting