Стратегический штаб

Найпопулярнішим підходом сучасного управління (менеджменту) до стратегічного планування є той, за якого стратегія спочатку формулюється, і лише згодом реалізується. Задля цього створюється відповідна структура, контрольна система організації.., тобто стратегічний штаб.

В реальному житті формування та здійснення стратегії є складними взаємодіючими процесами, в яких політика, цінності, культура і стилі управління організації визначають або обмежують вибір стратегічних рішень. І всі ці процеси тісно переплітаються між собою. Саме взаємодії структури, систем і стратегії нарешті й визначають результат. Інколи можливе розділення формування та здійснення стратегії, у тому числі і в кризових ситуаціях – за умови, коли організації стикаються з проблемами, що мають передбачувані наслідки. Проте такі випадки є винятком, що лише підтверджують загальні правила складання стратегій.

Актуальність обґрунтування засад стратегічного планування досконалої державної науково-технологічної політики в Україні полягає у подвійній природі сфери науково-технологічної діяльності. З одного боку, науково-технологічна сфера виступає частиною макроекономічного середовища (прикладні дослідження і експериментальні розробки, особливо технічного і природничого спрямування) та продукує технології. З іншого, результати наукових досліджень виступають підґрунтям для розвитку всіх суспільно-економічних відносин в країні – фундаментальні дослідження, прикладні дослідження, особливо гуманітарного та суспільного спрямування.

Необхідність створення вітчизняної системи стратегічного планування науково-технологічного розвитку зумовлена нагальністю кардинального реформування власне системи проведення досліджень і розробок (ДіР): чинна наукова інфраструктура функціонує згідно з основними принципами типової організації індустріальної епохи, для якої характерною є існування вертикально-інтегрованої структури із занадто високими витратами на її утримання та природною обмеженістю реагування на виклики сучасного цивілізаційного розвитку.

Упровадження сучасної парадигми державного управління науково-технологічного розвитку в Україні може стати також одним із факторів утвердження демократичних засад суспільного розвитку та розбудови соціально-спрямованої ринкової економіки, спирання на інноваційні чинники її прогресу, проведення докорінної трансформації різних сфер економіки та суспільства з метою приведення їх у відповідність до тенденцій світового цивілізаційного поступу. Позаяк у стратегічному плануванні вагомого значення набувають принципи прозорості та відкритості державного управління науково-технологічного розвитку. І, якщо принцип відкритості, особливо з урахуванням бурхливого розвитку інформаційного середовища в Україні, в тому числі Інтернету, більш-менш дотримується, то загальна доступність суспільства до процесу розроблення важливих рішень державної ваги у сфері науково-технологічного розвитку є обмеженою.

І, нарешті, науково-технологічні стратегії дозволить надати передбачуваності та політичній стійкості науково-технологічній політиці, застосувати сучасні технологічні орієнтири для розвитку суспільства, забезпечити природну здатність змінювати напрями ДіР залежно від мінливості зовнішніх умов та істинного потенціалу вітчизняної науки.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Plus

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscribe without commenting