Наука и технологии… без ученых

(из Истории науки и технологий)

 За основу авторских очерков про историю науки и технологий положены исследования Брайана Банча, результаты которых изложены в его книге «История науки и техники: руководство браузером про великие открытия, изобретения и людей, которые осуществили их с незапамятных времен и до сегодняшних времен» (2004). Брайан Банч – известный автор многих научных книг по истории науки, математике и смежных областях, собственник одноименного книжного издательства. Направлениями его научных интересов является история науки, математика, физика, физическая антропология, медицина.

Авторские очерки (авторский перевод) представлены на одном из моих профессиональных языков — украинском. Итак,

Наука і технології до… вчених

Хоча перші люди та їх предки розуміли багато природних законів і мали розвинені навички для створення корисних інструментів, жодна людина не могла бути визнаною за першого вченого. Безіменні єгиптяни, шумери, китайці, майя та інші народи розробили математичні правила, лікували хвороби, побудували великі споруди, створили нові матеріали, а також навчились читати зірки і планети. Проте їхні успіхи були значною мірою пов’язанні із накопиченням практичних навичок, не науки. Наука як організоване тіло людської думки, як правило, ототожнюється з іонійською школою грецьких філософів (близько 600 р. до н.е.) або пізнішої доби. Інколи, виникнення науки, як систематизованого знання, пов’язують із Науковою революцією 17-го століття. Тим не менш, саме іонійські філософи вперше здійснили серйозні зусилля для розробки раціональної основи для Всесвіту, хоч деяких з цих ранніх мислителів не можна назвати вченими чи математиками, у сучасному розумінні цього слова.

Досягнення в галузі знання, навички і технології завжди були частиною людської історії, ще задовго до того, як наші пращури стали повністю людиною. Першими із визнаних технологій людства є кам’яні інструменти Кам’яного Віку. І, хоча напевне, що дерев’яні інструменти передували каменю мільйони років до того, але дерев’яні вироби зберігаються тільки у виняткових випадках. А перше кам’яне знаряддя, виготовлене людиною, було виявлене в заглибленій на 100 метрів Олдувайській ущелині, що знаходиться на півночі Танзанії…

Спочатку первинні кам’яні інструменти були просто зламаною галькою. Наступною відомою технологією (близько 1800000 років тому) стали кам’яні знаряддя з відшаровуванням частини з ядром, та створенням відмітних форм тільки з однією ріжучою кромкою. Такі інструменти можна вважати за перші сокири (або бифасов), шкребки та чоппери (двобічна сокира). Кам’яний Молот, що використовувався для створення інших інструментів можна розглядати як перший «верстат».

Мисливська зброя, такі, як праща, лук, боло, рибальський гачок, і спис метальника, також є одними з технологічних інновацій того періоду.

Прогрес в технології найбільш яскраво проявився у подальшому вдосконаленні кам’яних знарядь і використанні в неоліті інших матеріалів. Металевим інструментам передували кістки риб і тварин, з яких виготовлялись голки, та які не могли бути легко зроблені із каменю. Хоча ті самі, ранні дерев’яні інструменти й зникли, але деякі з цих винаходів можна побачити на прадавніх малюнках або гравюрах.

Існують також деякі свідчення того, що математика і астрономія також використовувались першими представниками людини розумної – мисливцями-збирачами.

Поделиться в соц. сетях

Опубликовать в Google Plus

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscribe without commenting